Kürtaj Hastanesi

Kürtaj Nasıl Yapılır, Tekniği Nedir

Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe doğal olarak artar ve kürtaj işlemi sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar.Yasal sınırlarda kürtaj işlemi için uygun haftada tespit edilen istenmeyen gebeliklerde kürtaj işlemi lokal anestezi - bölgesel uyuşturma, bölgesel anestezi- yada genel anestezi -koldan yapılan bir iğne ile uyutularak- altında uygulanabilir.
Genel anestezi ile işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir. İlk kez kürtaj işlemi yaptıran kadınlar ve sezeryan ile doğum yapmış kadınlarda genel anestezi ile kürtaj işlemini yaptırmalarını tavsiye ederiz. Normal doğum yapmış ve daha önceden birden fazla kürtaj deneyimi olanlar kadınlar ise lokal anestezi ile de kurtaj yaptırabilirler.
Dünyanın pek çok ülkesinde ve de bizde gebelik sonlandırılması halen vakum tekniği ile yani enjektör içersine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır. Ortalama 5-15 dakida süren bir işlemdir. Lokal anesteziyle ortalama 15 dakika sonra, genel anesteziyle 30 dakika sonra hasta evine gönderilebilir. Antibiyotik, ağrı kesici, gerektiğinde kanama azaltıcı ilaçlar öneririz ve önerilerin dikkatli şekilde uygulanması gerekmektedir. İşlemden 1 hafta sonra hastayı kontrole çağırırız.
Kürtaj öncesi yapılan ultrasonografi değerlendirmesi ile gebelik haftanız teyid edildikten sonra işlemle ilgili ayrıntılı bilgi verilecek ve işlem için zaman kararlaştırılacaktır
 Hastanede resepsiyon bölümünden kaydınızı yaptırdıktan sonra odanıza alınacaksınız. Burada gerekli işlemleri takiben müdahale odasına alınacak, anestezi doktorunun verdiği hafif anestezi sonrasında doktorunuz  tarafından vakum ile kürtaj işleminiz uygulanacaktır.Müdahale masası adı verilen jinekolojik masada siz uyuduktan sonra spekulum adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir ve vajina ve rahim ağzının dezenfeksiyonunu takiben rahim ağzından rahim içine gebelik haftasına göre değişen çapta karman kanülü adı verilen tek kullanımlık plastik bir boru yerleştirilir. Karman kanülü adı verilen bu borunun arkasına iliştirilen vakum aleti yardımıyla gebelik kesesi boşaltılır. Bu işlem gebelik haftasına göre 3-5 dakika sürer. Bundan sonraki gebeliklerinizin olumsuz etkilenmemesi için vakum yöntemi kullanılmaktadır.
İşlem için tercih ettiğimiz anestezi şekli her ne kadar genel anestezi olarak adlandırılsa da gerçekte derin uykuya dalmanız için anestezi uzmanı tarafından damardan ilaç verilmesi şeklindedir ve işlem bittikten sonra dakikalar içerisinde bilinciniz tekrar yerine gelir. Uyanmadan hemen önce verilen ağrı kesiciler uyandıktan sonra da az ağrı duymanıza yardımcı olur.


 
Kürtaj Hastanesi Randevu

Randevu

Jinekolog