Kürtaj Hastanesi

Kürtaj Nedir Nasıl Yapılır

Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamı a gelir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, tahliyesi amacıyla yapılmaktadır. Halk arasında yapılan kürtaj işlemi veya tıbbi tahliye için “kürtaj” , “gebelik sonlandırma” , “küretaj” , "çocuk aldırma" ve “bebek aldırma” tabirleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanmaktadır İstenmeyen gebelik olduğunda yâda tıbbi olarak bir kürtaj gerektiğinde ,örneğin boş gebelik, anembriyonik gebelik, bozulmuş gebelik, tam olmayan düşük-inkomplet abortus gibi nedenlerle  müdahale vakit geçirmeden bir jinekoloğun önerisi ile yapılmalıdır.

Gebelik haftasının büyümesi işlem risklerinin ve işlem esnasında kullanılacak tıbbi tahliye kanülleri nin  çaplarının büyümesine ve işlem süresinin de tabii ki doğal olarak uzamasına neden olacaktır. Tüm bunlar kürtaj risklerin görülme oranını da arttırır. Özellikle zamanlama olarak gebelik kesesinin son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftada ultrasonografi ile görüleceği dikkate alınırsa 5haftadan yani kese görünmeden müdahalenin yapılması uygun değildir.

Çiftler sıklıkla gebelik haftasını hesaplarken yanlış hesaplamalar yapmaktadır.Bir gebelik haftası hesaplanırken gebeliğin muhtemel oluşma anı yani cinsel ilişkinin olduğu gün gebelik haftası hesaplamasında dikkate kesinlikle alınmaz. Gebelik haftası hesaplaması nda en son görülen âdetin ilk gününden itibaren bu güne kadar geçen süre hesaplanarak doğru gebelik haftası saptanır. Örneğin 10 Ekim  son adet tarihinin ilk günü ise 25 Kasım da bu gebelik 6 haftalıktır.

İstenmeyen bir hamileliğin sonlandırılması için ülkemizde uygulanan tek yöntem kürtajdır. Bazı kadınlar adet gecikmesi nedeniyle "söktürücü iğne" olarak tabir edilen uygulamalara baş vurmaktadır. "Söktürücü iğne" var olan bir gebeliğin düşmesini asla sağlayamaz. Yalnızca başka nedenlere bağlı adet gecikmesinde kanamayı sağlayabilir.RU-486 adlı düşük ilacı ülkemizde kullanılmamaktadır.


 
Kürtaj Hastanesi Randevu

Randevu

Jinekolog