Kürtaj Hastanesi

Kürtaj Öncesi Gerekenler

Ülkemiz yasalarına göre istenmeyen gebelik sonlandırması işlemi kadınlarımıza tanınmış olan çağdaş bir haktır. Yapılan işlem gizli kalır.Kürtaj öncesi aranan şartlar şunlardır:
Gebelik 10 haftayı aşmamış olmalıdır
Dikk Gebelik haftası hesaplanırken doktor tarafından yapılan ultrasonografi esas alınır. Son adet tarihinden itibaren hesaplanan gebelik haftası çoğu zaman Ultrasonografi ile hesaplanan hafta ile uyumluyken, son adet tarihinin yanlış biliniyor olması, gebelik haftası hesaplanırken hamile kalınan tarihin başlangıç noktası olarak alınması gibi nedenlerle ultrasonografi ölçümleri sizin hesabınızdan daha farklı çıkabilir.
Evli olan kadınlarda kanunen eşler de müdahaleye izin ve onay vermelidirler.
18 yaş altı genç kızlarda ebeveyn müdahale için onay vermelidir.
Evli olmayan ve 18 yaş üstü olan bekar kadınların kendi onayları yeterlidir.
Acil kanamalı bir şekilde baş vuran kadınlarda kanama hayati tehlike taşıyorsa kendi onayı dışında bir onay aranmaz. 10 haftayı aşan gebelik durumunda bebeğin ölü olması veya ciddi bir sakatlığı bulunması durumunda hekimlerin kurul oluşturarak üç imzayla onayladığı bir belge ile kürtaj sınırı 10 haftayı geçebilir.
İşlemin yapılacağı merkeze mümkünse yanınızda işlemden sonra size eşlik edebilecek bir arkadaşınızla geliniz. Kan gurubunuzu mutlaka biliniz
İşlemden 6 saat öncesinden ağızdan birşey almayınız. Buna su da dahildir.
İşlem odasına alınmadan önce mutlaka tuvalate giderek mesanenizi boşaltınız.


 
Kürtaj Hastanesi Randevu

Randevu

Jinekolog